Ile kosztuje $£€ pogrzeb?

Reading Time: 2 min
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Reading Time: 2 minutes

Zarówno śmierć bliskiej osoby jak i ceremonia pogrzebowa to najczęściej bardzo smutne okoliczności. Pomimo chęci przeżycia żałoby na swój sposób, trzeba dość szybko zająć się organizowaniem formalności. W tej sytuacji pojawia się również pytanie o aspekt finansowy. Nie zastanawiamy się na ogół, ile kosztuje pogrzeb, dopóki sami nie musimy go zorganizować.

Do tego dochodzi chęć stworzenia jak najpiękniejszego pożegnania, ze względu na świadomość, że to ostatnia możliwość oddania czci bliskiej osobie. Rodzi się zatem kolejne pytanie – czy wiemy, jakiego pogrzebu chciałby zmarły?

Koszty ceremonii pogrzebowej mogą zaskoczyć, a czasem wręcz wprawić w osłupienie. Cennik kosztów pogrzebu będzie też różny, w zależności od regionu Polski. W mniejszych miejscowościach ceny te są na ogół niższe niż w dużych miastach.


Rzeczywisty koszt pogrzebu

Na pytanie, ile kosztuje pogrzeb, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na rzeczywisty koszt składa się wiele czynników – od rodzaju trumny lub urny, po charakter uroczystości, i wiele, wiele innych.

Zasiłek pogrzebowy w Polsce wynosi aktualnie 4 000 zł. Trzeba jednak zaznaczyć, że kwota ta uwzględnia raczej jedynie najpotrzebniejsze formalności, liczone według dość niskich stawek. Koszt rzeczywisty pogrzebu często znacznie przewyższa kwotę zasiłku.

Na koszt pogrzebu najczęściej składają się:

  • zakup trumny (750 zł – 3900 zł)
  • opłata za odbiór ciała i przechowanie w chłodni (80 zł – 100 zł za czas przechowania do 48 godz.)
  • przygotowanie ciała do pochówku (250 zł – 350 zł)
  • koszt ceremonii pogrzebowej (600 zł – 800 zł)
  • opłaty kancelaryjne (300 zł – 450 zł)
  • oprawa muzyczna (300 zł – 530 zł)

Koszty pogrzebowe mogą również obejmować inne wydatki – m.in. kremację zwłok (600 zł – 800 zł), wykonanie nagrobka dobrej jakości (od 4 000 zł wzwyż), zapłata za miejsce pochówku na cmentarzu czy kupno kwiatów.

Na ostateczny wzrost tej kwoty mają także wpływ okoliczności losowe. Bardzo dużym wydatkiem jest konieczność sprowadzenia ciała z zagranicy lub jego ewentualna rekonstrukcja, np. po ciężkim wypadku.

Niekiedy rodzina zmarłego decyduje się również na organizację zbiorowego transportu dla żałobników lub wystawnej stypy, co dodatkowo zwiększa koszty. Faktem jest, że to, ile kosztuje pogrzeb w Warszawie czy innych dużych miastach, może niekiedy bardzo zaskoczyć.


Koszty ceremonii pogrzebowej a wola zmarłego

Niektóre osoby odchodzą w sędziwym wieku, gdy okoliczności zdążyły przygotować je na nieuchronne rozstanie z bliskimi. Bywa, że wydają wcześniej dyspozycje odnośnie tego, jakiej ceremonii pogrzebowej sobie życzą. Jednak zdarza się też, że do samego końca zagadnienie to pozostaje tematem tabu.

W szczególności to ludzie młodzi unikają przekazywania bliskim wskazówek, na wypadek własnej śmierci. Jest to poniekąd zrozumiałe. Każdy z nas oczekuje długiego życia w zdrowiu i dostatku. Nie chcemy martwić się umieraniem, bo wszystko co nieznane w naturalny sposób wzbudza w nas lęk. Warto jednak w porę rozprawić się z podobnymi obawami.

Odchodzenie nie jest łatwym tematem do rozmów, jednak dotyczy każdego z nas. Dlatego warto wcześniej szczerze wyrazić swoje prośby, np. odnośnie rodzaju ceremonii, kremacji czy miejsca pochówku. Zwiększy to komfort psychiczny i da poczucie, że w sytuacji, gdy sami już nie będziemy mieć na to wpływu, nasze ciało zostanie potraktowane tak, jak sobie tego życzymy. Bliskich natomiast utwierdzi w przekonaniu, że dokonują odpowiednich kroków, w zgodzie z nasza wolą.

Wskazówki wyrażane jedynie ustnie mogą ulec zapomnieniu lub zostać nieodpowiednio zinterpretowane. Nasz serwis to aktualnie jedyne w Polsce narzędzie, umożliwiające każdemu pozostawienie bliskim konkretnych wskazań, co do ceremonii pogrzebowej, dysponowania finansami po śmierci, i nie tylko. Z pomocą Pomnie.pl zaufane osoby będą dokładnie wiedzieć, co robić po śmierci bliskich, ale też łatwiej będzie im uzyskać środki finansowe na godny pochówek i stypę.

Skorzystaj z serwisu, by móc cieszyć się spokojnym życiem i oszczędź bliskim niepotrzebnych zmartwień w przyszłości.

Załóż DARMOWE konto, aby uporządkować swoje rzeczy https://pomnie.pl/pl/

DziedzictwoFinansePlanowanieŚmierćŻałoba

Zaczynamy?

Life is unpredictable but death isn’t, don’t get caught off guard. Create your #DeathPlan today to guide your loved ones when the time comes.