Czy można zaplanować nieuniknione?

Reading Time: 2 min
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Reading Time: 2 minutes

“You only get one shot, do not miss your chance..”

Lose Yourself, Eminem

Dziwnie jest cytować wers z piosenki rapowej, kiedy myślisz o swoim pogrzebie, ale my nie boimy się takich tematów. Naprawdę masz tylko jedną szansę, aby pogrzeb własny lub kogoś innego był właściwy, powtórki nie wchodzą w grę.

Jeśli chodzi o pożegnanie, pamiętaj o tym, że Twoi bliscy będą chcieli robić rzeczy według nich dobre dla Ciebie (trudne zadanie, jeśli nie rozmawiałeś/łaś z nimi o swoich życzeniach) i zaplanować pogrzeb, najlepiej jak potrafią. Nie chodzi tylko o materialistyczne aspekty pożegnania, takie jak skala pogrzebu lub to, jakich rozmiarów powinna być trumna. Mogą to być również małe rzeczy, na przykład: kogo powinni zaprosić lub jaką wybrać oprawę muzyczną.

Dla wielu osób muzyka jest bardzo ważną częścią życia i chcą, aby znalazło to odzwierciedlenie na ich pogrzebie. Podobno starożytni nordycy siadali przy łóżkach swoich umierających bliskich i śpiewali im, gdy powoli odchodzili z tego świata. Super pomysł! Czy jednak każda rodzina będzie podzielała ten sam poziom entuzjazmu. Aby ułatwić im życie, można przygotować dla nich playlistę, która wybrzmi pogrzebie.

A to tylko jeden z wielu przykładów rzeczy, które przekazać jeśli chodzi o planowanie własnego pogrzebu. Porozmawiajmy więc trochę więcej o innych rzeczach, o których być może nie pomyślałeś/aś, ale są one równie ważne, a także o tym, jak możesz użyć Pomnie, aby spełnić swoje życzenia.

Co zrobić z ciałem?

Po pierwsze, jak Twoja rodzina powinna wiedzieć co zrobić z ciałem.  Dla niektórych może to być prostsze, jeśli ich przekonania religijne opowiadają się za konkretnym sposobem pochówku. Jeśli jednak tak nie jest, będziesz musiał pomóc swojej rodzinie w tej trudnej decyzji. Preferujesz pochówek, kremację a może warto oddać swoje ciało nauce?

Jakiego użyć zdjęcia

Brzmi tak drobiazgowo, ale może być tak, że ostatnią rzeczą jakiej chcesz, jest to, aby rodzina użyła 10-letniego zdjęcia z paszportu (którego nienawidzisz) jako pamiątkowego zdjęcia! Jaki jest najlepszy sposób, aby tego uniknąć? Wybierz teraz swoje ulubione zdjęcie (póki jeszcze możesz) i podziel się nim z rodziną, powiedz im, że jest to zdjęcie, które wolisz umieścić na nagrobku lub podczas pogrzebu.

Kto jest na liście gości?

Niektórzy tworzą listę nazwisk (dalszych krewnych, przyjaciół z dzieciństwa i byłych kolegów) wraz z ich danymi kontaktowymi. Instrukcje mogą być proste: kiedy odejdę, koniecznie poinformuj osoby z tej listy i zaproś ich na mój pogrzeb. Ta prosta czynność może przynieść wiele ulgi jego rodzinie, to jedna rzecz mniej, o którą trzeba się martwić.

Ubranie – istotna sprawa

Niektóre osoby dokładnie wiedza jak maja być ubrane na własny pogrzeb. To ma być ta sukienka i te właśnie buty. Tak nas mają zapamiętać. To Ty decydujesz i dobrze aby rodzina o tym wiedziała.

Napis na nagrobku

Niezależnie od tego, czy planujesz wyryć swoje ulubione wersety na swoim nagrobku, czy zdecydujesz się skoczyć na głęboką wodę i zrobić z tego ostatni żart. Najlepiej to zapisać i przekazać osobie, która najprawdopodobniej zajmie się Twoim pogrzebem. Albo jeszcze lepiej, opisz to w serwisie Pomnie.

Zaczynamy?

Life is unpredictable but death isn’t, don’t get caught off guard. Create your #DeathPlan today to guide your loved ones when the time comes.