Co powiedzieć kiedy ktoś stracił swojego zwierzaka?

Reading Time: 3 min
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Reading Time: 3 minutes

Dla wielu ludzi zwierzęta domowe są czymś więcej niż tylko towarzyszami. Są członkiem rodziny. Często poświęcamy im więcej czasu niż ludziom. Niestety w większości przypadków domowe zwierzęta nie żyją tak długo jak ludzie i musimy liczyć się z faktem, że kiedyś będziemy musieli je pożegnać. Kiedy opłakujesz stratę zwierzaka, może Ci się wydawać, że nie ma dobrego miejsca w domu, gdzie pamięć o Twoim pupilu nie narzuca Ci czarnych myśli.

  1. Czy chcesz o nim/o niej porozmawiać?

Każdy radzi sobie ze smutkiem na swój własny, niepowtarzalny sposób. Niektórzy ludzie nie będą chcieli rozmawiać o niedawnym odejściu swojego zwierzaka, ponieważ nadal jest to dla nich otwarta rana. Inni mogą potrzebować upustu, zastanawiają się jak to jest niesprawiedliwe, jak bardzo są źli i zranieni. Jeszcze inni mogą chcieć powspominać szczęśliwe chwile jakie przeżyli ze swoimi zwierzakami. Pozwólmy im na to.

  1. Nie wyobrażam sobie co czujesz

Nawet jeśli jesteś osobą , która przeżyła śmierć swojego zwierzaka niekoniecznie pocieszające jest powiedzenie „Wiem, przez co przechodzisz”.

Każdy przeżywa smutek na swój sposób. Jedni potrzebują poczuć przynależność jednak inni mają wrażenie, że ich żałoba jest największa i ból innych nie może się równać ich stracie.

  1. Czy mogę Ci pomóc w porządkowaniu rzeczy po nim/niej?

Ciągły widok rzeczy po zwierzaku może być traumatyczny dla osoby, która straciła swojego przyjaciela. Pomóż im, zbierając rzeczy, takie jak budy, kojce, jedzenie, naczynia, smycze, obroże, zabawki, smakołyki i wszystkie inne rzeczy związane ze zwierzakiem i umieść je gdzieś na uboczu, na przykład w garażu lub schowku.

W ten sposób, jeśli kiedykolwiek zdecydują się na innego zwierzaka, mogą ponownie użyć niektórych przedmiotów lub oddać je innej osobie gdy będą na to gotowi. 

  1. Postąpiłeś/aś słusznie

Jednym z najtrudniejszych aspektów posiadania zwierzaka jest wybór, czy pomóc mu w walce z chorobą, czy też podjąć bolesną decyzję o uśpieniu go. 

To może sprawić, że osoba stojąca przed takim wyborem poczuje się winna i w jakiś sposób zdradzająca swojego przyjaciela. Poinformuj, że zwierzak mógł nie być w stanie powiedzieć tego na głos, ale wiedział, że jego właściciel zrobił dla niego najlepszą rzecz. W tym przypadku chodziło o uwolnienie ich od bólu i cierpienia w możliwie najbardziej humanitarny sposób.

  1. Jeśli chcesz wyjść na chwilę na zewnątrz, z przyjemnością Ci potowarzyszę

Właściciele psów mogą mieć szczególnie trudne chwile na spacerach lub odwiedzaniu lokalnych szlaków turystycznych lub parków, jeśli pamiętają, że zabierali swoje psy na spacery w te same obszary. Mogą unikać wychodzenia na zewnątrz, aby nie musiały stawić czoła tej powodzi wspomnień.

Propozycja wyjścia z nimi pomoże im zaczerpnąć świeżego powietrza i pozwoli na odrobinę ruchu co może być dla nich bardzo ważne jeśli są zbyt przytłoczeni emocjami.

  1. Czy masz ochotę na chwilę rozmowy

Każdy radzi sobie ze smutkiem na swój własny, niepowtarzalny sposób. Niektórzy ludzie nie będą chcieli rozmawiać o niedawnym odejściu swojego zwierzaka, ponieważ nadal wydaje się, że jest to otwarta rana. Inni mogą potrzebować upustu, jak to jest niesprawiedliwe, jak bardzo są źli i zranieni.

A niektórzy ludzie mogą chcieć porozmawiać o szczęśliwszych chwilach, które dzielili ze swoimi zwierzętami.

  1. Pamiętasz może…?

Jeśli twój przyjaciel chce podzielić się historiami o swoim zwierzaku, przygotuj się na wtrącenie się i opowiadanie własnych historii. Szczęśliwe wspomnienia lub wspomnienia wybryków zwierzaka mogą być świetnym poprawiaczem nastroju.

Porozmawiaj o tych wesołych rzeczach i historiach, które razem dzieliliście opowiadając o zwierzakach. Pomyśl o historiach, które pomogą wywołać uśmiech co pozwoli choć na chwilę przywołać te dobre wspomnienia.

  1. Jak radzą sobie z tym dzieci?

Jeśli twój przyjaciel ma małe dzieci, śmierć ukochanego zwierzaka może być pierwszym przypadkiem, w którym spotykają się one z koncepcją śmiertelności. Istnieje kilka świetnych książek dla dzieci o śmierci i książek o utracie zwierząt domowych, które mogą pomóc wyjaśnić, co się stało, w odpowiedni dla wieku sposób.

Zaproponuj rozmowę z dziećmi, lub nawet pomoc w rozmowie o umieraniu, jeśli Twój przyjaciel jest zbyt rozemocjonowany aby móc to zrobić samodzielnie.

  1. Twój zwierzak miał wspaniałe życie razem z Tobą.

Kiedy zwierzę umiera, jego właściciel może obwiniać się za jego śmierć. Czy zrobił wszystko aby przedłużyć mu życie? Czy powinien zmienić karmę albo dodatkowo go zaszczepić?  Pomóż mu wyjść z tego błędnego koła przypominając konkretne przykłady tego, jak cenili swojego zwierzaka.  Pokaż, że to dzięki niemu zwierzak miał tyle niesamowitych dni.

  1. Jestem przy Tobie.

Ludzie mają tendencję do bagatelizowania własnych uczuć po śmierci swojego zwierzaka. Mogą nie wierzyć, że ktokolwiek inny uwierzy jak był dla nich ważny.

Daj im do zrozumienia, że ​​zawsze, gdy chcą porozmawiać o swoim zwierzaku, możesz przyjść i posłuchać. Czasami wszystko, czego potrzebujemy, to dowód na to, że jedna osoba troszczy się wystarczająco, aby wysłuchać naszego żalu. Wtedy czujemy się mniej samotni.

Serwis Pomnie

Pamiętaj też, o tym, że sam możesz w zatroszczyć się swoimi zwierzakami na wypadek Twojej nieobecności porządkując swoje sprawy. Serwis Pomnie pomaga przygotować siebie i swoich bliskich na nieoczekiwane zdarzenia w trakcie Twojej nieobecnośc jak np. przekazanie informacji o Twoich dyspozycji opieki nad ukochanym psiakiemi. Niektóre rzeczy są nieuniknione, a my pomagamy sobie z nimi poradzić.

Zaczynamy?

Life is unpredictable but death isn’t, don’t get caught off guard. Create your #DeathPlan today to guide your loved ones when the time comes.