Poradnik – dla seniorów: Jak przygotować się na własną śmierć?

Reading Time: 5 min
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Po latach pracy i obowiązków nadszedł czas, abyś odprężył się i cieszył owocami swojej pracy. Kiedy zbliżamy się do drugiej połowy naszego życia, nie ma lepszego czasu niż teraźniejszość, aby zacząć myśleć o przygotowaniu naszych bliskich na nieuniknione.

Otrzymywanie wiadomości o odejściu znajomych i członków rodziny z wiekiem może być bardzo przygnębiające, ale niech to będzie przypomnienie dla nas wszystkich, że śmierć jest bardzo naturalną częścią życia. Spędziłeś całe swoje życie, przejmując pełną kontrolę nad tym, jak żyjesz, czy nie byłoby miło mieć coś do powiedzenia na temat tego, jak żegnamy się z życiem? Oto kilka ważnych rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przygotowując się do śmierci jako senior.


📄 Napisz testament

Brzmi dość prosto, a jednak ponad 87% Polaków go nie napisało, a problem polega na tym, że większość z nas nie uważa, że jesteśmy wystarczająco zamożni, by go potrzebować. Chodzi o to, że zanim zaczniemy pracować, każdy z nas będzie miał przynajmniej konto oszczędnościowe, może fundusz emerytalny i trochę rzeczy osobistych. Nawet jeśli masz na swoim koncie 10 000 złotych lub mniej, nadal są to pieniądze, na które ciężko pracowałeś i liczy się każdy grosz. Poza tym napisanie testamentu nie jest tak drogie ani trudne.

Źródło: Chicago Appleseed

👴🏼 Uporządkuj swoje fundusze emerytalne

Po spędzeniu całego dorosłego życia na ciężkiej pracy i oszczędzaniu ciężko zarobionych pieniędzy, ostatnią rzeczą, jakiej ktokolwiek chce, jest to, aby jego fundusze emerytalne trafiły w ręce rządu. Poświęć więc trochę czasu, aby sprawdzić na swoich kontach emerytalnych w miejscu uposażonych znajdują się Twoi najbliżsi.

Źródło: iMoney

📋 Zaktualizuj informacje o ubezpieczeniach i polisach

Jeśli masz jakieś ubezpieczenie, zwłaszcza na życie, sprawdź swoją polisę i upewnij się, że wszystko jest z nimi w porządku. Pamiętaj, aby upewnić się, że uposażony Twojego ubezpieczenia jest wymieniony. Zdziwisz się, gdy odkryjesz, że część polis na życie sprzedawanych NIE ma określonego uposażonego, co oznacza, że gdy posiadacze polis umrą, firma ubezpieczeniowa nie będzie wiedziała komu wypłacić pieniądze. Czyli lata płacenia składek mogą zostać zmarnowane.

Źródło: AARP

💸 Uporządkuj swoje zobowiązania finansowe

Kolejną rzeczą, którą większość z nas „posiada”, która nieustannie wymyka się nam z głowy, są nasze zobowiązania finansowe. Czy spłacasz pożyczki lub kredyty hipoteczne na swój dom, pojazd, lub inne rzeczy? Czy masz niespłacone zadłużenie na karcie kredytowej? A może jesteś komuś winien pieniądze? Pamiętasz pożyczkę 1000 złotych, którą dostałeś od znajomego? Kiedy wszystko uporządkujesz Twoi bliscy nie zostaną pozostawieni w niewiedzy i będą wiedzieć w jaki sposób zająć się Twoimi zobowiązaniami.

Źródło: New York Post

🩺 Uporządkuj informacje o Twoim zdrowiu

Zebranie wszystkich informacji o Twoim zdrowiu pomoże Twoim dzieciom zrozumieć historię medyczną ich rodziny. Uzbrojeni w tę wiedzę, będą w stanie zidentyfikować wszelkie potencjalne zagrożenia dziedziczne i zachęcić swoich lekarzy, aby zwracali na nie większą uwagę podczas przyszłych badań kontrolnych i leczenia. Potencjalnie możesz kiedyś uratować im życie, organizując i przekazując wszystkie wyniki badań krwi, listy diagnostyczne i inne.

Źródło: Gebauer Company

💬 Zostaw instrukcje dotyczące podrózy, pogrzebu, finansów i osobiste ustalenia

 

  • Czy chcesz, aby Twój pogrzeb został zorganizowany w określony sposób?
  • Czy masz aktywną subskrypcję Netflix lub Spotify, którą należy anulować?

 

 

  • Czy jesteś członkiem lokalnej siłowni? Co Twoi bliscy powinni zrobić z Twoim e-mailem, a co z Twoimi mediami społecznościowymi?

 

 

  • W jaki sposób zaopiekować się Twoim zwierzakiem podczas Twoich wakacji?

    Zapisz te wszystkie rzeczy i pomóż im zrozumieć, co należy zrobić, gdy nie ma Cię w pobliżu. A dlaczego nie zorganizować rodzinnego spotkania, aby omówić te rzeczy?

 

Źródło: McKnight’s Senior Living

Sporządź listę swoich rzeczy

Wypisz wszystkie posiadane rzeczy, w tym telefon komórkowy, laptop, tablet, aparat fotograficzny, konsolę do gier, biżuterię, itp. Określ, gdzie zwykle przechowujesz te rzeczy i jak uzyskać do nich dostęp (np. kod dostępu do telefonu). Jeśli nie ma tego w testamencie, poinformuj rodzinę, komu chcesz przekazać te przedmioty.

Źródło: Man of Many

💌 Zostaw wiadomości

Najsłodszą (i prawdopodobnie najbardziej użyteczną) rzeczą, jaką możesz zrobić dla ludzi, których kochasz, jest pocieszenie ich własnymi słowami. Utrata ciebie któregoś dnia zostawi w ich życiu ogromną dziurę, a niektórzy z nich mogą mieć trudności z kontynuowaniem swojego życia bez ciebie. Pomóż im się zebrać lub wykorzystaj tę okazję, aby przypomnieć im, jak bardzo ich kochasz, wybaczyć przeszłe nieporozumienia i zachęcić ich do korzystania z życia.

Źródło: AARP

🐱 Zorganizuj opiekę nad zwierzakami

Masz zwierzaki? Jeśli tak, to pojawia się pytanie kto zaopiekuje się twoimi futrzanymi przyjaciółmi, gdy nie ma Cię już w pobliżu? Upewnij się, że jest osoba lub dwie (na wszelki wypadek), która będzie mogła je przyjąć, gdy nadejdzie czas, nie zapomnij dać im znać. Podpowiedz im, do którego weterynarza zwykle chodzisz i czy twoje zwierzęta mają jakieś alergie lub schorzenia wymagające ich uwagi. Jeśli Twoje zwierzaki mają mikrochip lub metrykę urodzenia, upewnij się, że ich nowy opiekun również będzie miał do nich dostęp.

Źródło: Help Guide

Pomnie to serwis, który pomaga przygotować siebie i swoich bliskich na nieoczekiwane zdarzenia w trakcie Twojej nieobecności. Niektóre rzeczy są nieuniknione, a my pomagamy sobie z nimi poradzić. Stwórz darmowe konto na Pomnie tutaj.

📝 Plan
Zostaw instrukcje dotyczące podrózy, pogrzebu, finansów i osobiste ustalenia.

📂 Sejf
Przechowuj ważne dokumenty, takie jak testament, ubezpieczenie, dokumentacja medyczna i inne.

💌 Wiadomości
Zostaw wiadomości swoim bliskim, które zostaną wysłane po Twojej nieobecności.

👥 Udostępnij
Zaproś zaufane osoby i udostępnij im informacje.

ChecklistaDziedzictwoEmeryturaFinanseŚmierćUbezpieczenieŻałoba

Zaczynamy?

Life is unpredictable but death isn’t, don’t get caught off guard. Create your #DeathPlan today to guide your loved ones when the time comes.