Jak przygotować się do podróży– niezbędnik wyjazdowy

Reading Time: 3 min
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Reading Time: 3 minutes

Wyjazd, zwłaszcza za granicę zawsze, a tym bardziej w tych czasach wiąże się z mniejszym lub większym stresem.  Trzeba wiele rzeczy przygotować i po to aby potem nie martwić się albo nie marnować czasu lub pieniędzy kupując niezbędną rzecz.

Na urlopie chcemy wypocząć a nie zamartwiać się. Jeszcze ważniejsze jest dobre przygotowanie , jeszcze Jeżeli to urlop a nie wyjazd służbowy to na pewno zależy nam na dobrym wypoczynku.

O czym warto pamiętać w takim razie, jak przygotować się do wyjazdu. Poniżej kilka wskazówek.

Podstawy czyli dokumenty i bilety

To oczywiste, żeby wyjechać musimy mieć ważne dokumenty. Wyjazd zagraniczny to paszport, poza UE wiza a teraz nawet potwierdzenie negatywnego testu na wirusa i to 72 godziny przed przekroczeniem granicy. Warto sprawdzić co jest potrzebne na stronach MSZ. Aby wjechać do kraju poza UE paszport musi mieć ważność jeszcze 6 miesięcy. Samo wyrobienie paszportu też trwa trochę. Już powszechne są historie o rezygnacji z wyjazdu na lotnisku z powodu nieaktualnego dokumentu (uwaga – dzieci też muszą mieć paszport). W dalekich podróżach mogą się przydać ksera paszportów tak aby nie chodzić ze wszystkimi dokumentami w trakcie zwiedzania.

Bilety można przechowywać w telefonie jednak warto mieć też papierowe wersje tak aby problem z urządzeniem mobilnym albo dostępem do internetu nie zablokował nas przy wyjeździe.

Ubezpieczenie – warto!

Wszystko się może zdarzyć. W trakcie wyjazdu planujemy oczywiście przyjemne rzeczy, jednak warto być przygotowanym na te mniej miłe zdarzenia. Za stosunkowo niewielką kwotę można wykupić ubezpieczenie, które obejmuje pomoc i rekompensatę kosztów związanych z zagubieniem bagażu, chorobą, wypadkiem a nawet opóźnieniem samolotu. Osoby dużo podróżujące mogą potwierdzić, że bez ubezpieczenia po prostu nie wyjeżdżają. Często ubezpieczenia sprzedawane są razem z wycieczką ale można je też kupić osobno.

Ważne informacje

Jak zostawić informacje najbliższym na czas naszego wyjazdu. I tu mowa o najtrywialniejszych jak podlewanie kwiatów, adres weterynarza naszego pupila ale też o sprawach większego kalibru: jakie mamy ubezpieczenie, do kogo się zwrócić jeżeli nie ma z nami kontaktu. Tu pomocny jest nasz serwis pomnie.pl, który poprowadzi za rękę aby odpowiednie osoby dostały odpowiednią informację w odpowiednim czasie, ‘na wypadek”.

Jak z tą elektroniką?

Na pewno warto sprawdzić jakie gniazdka są w kraju do którego podróżujemy. Te informację są łatwo dostępne w sieci. Nie drogie są też adaptery dzięki którym możemy podłączyć nasze urządzenia do różnych wariantów gniazdek. Są one dostępne także na lotniskach ale z reguły ceny tam są wyższe w porównaniu do sklepów internetowych. Warto upewniać się czy w miejscu gdzie będziemy jest sieć WiFi co umożliwi nam rozmowy z najbliższymi. Zwłaszcza poza UE coraz częściej turyści kupują miejscową kartę pre paid i korzystając z transmisji danych mogą wykonywać połączenia czy po prostu przeglądać internet.

Czas na ubrania, obuwie i kosmetyki

To zawsze najtrudniejszy punkt przygotowań do podróży… Co spakować żeby nie przesadzić ani w jedną ani w drugą stronę. Nawet jeśli wybieramy ciepłe kraje to oprócz stroju kąpielowego oraz letniej odzieży warto jednak zabrać ze sobą coś przeciwdeszczowego oraz coś na chłodniejsze dni. Pogoda lubi płatać figle. Nie zapomnij również o nakryciu głowy i kremie z filtrem, aby na miejscu nie przepłacać.
Planujesz zwiedzanie – wygodne obuwie to podstawa, odciski na stopach mogą zepsuć pozostałą część urlopu. Kosmetyczkę przygotuj w typowym minimalizmie – nie zabieraj całej butelki szamponu czy żelu do kąpieli, w drogeriach dostępne są małe pojemniki, do których możesz przelać wystarczającą na pobyt ilość.

Zdrowie

Robiąc przygotowania do wyjazdu warto prześledzić czy przed wyjazdem nie powinniśmy się zaszczepić – zwłaszcza jeżeli jedziemy do tropików. Szczepienia wykonuje się po konsultacji z lekarzem specjalistą. Trzeba pamiętać że nie na wszystko są szczepionki – na przykład malaria jest choroba, na którą przyjmuje się dedykowane leki. 

W czasach Covid istotne może być zaświadczenie o wykonanym szczepieniu lub przebytej chorobie.

Oczywiście do podręcznej apteczki wkładamy te rzeczy, które najczęściej używamy przy problemach zdrowotnych.

Pieniądze

Zalecamy aby mieć ze sobą trochę lokalnej gotówki, i przed wyjazdem wstąpić do kantoru. Opcją jest skorzystanie z bankomatu w kraju docelowym – tu pamiętajmy o kursach przeliczeń walut, które w większości nie są korzystne dla wypłacającego. Alternatywą jest konto wielowalutowe i karta podłączona do tego konta. W krajach gdzie płatności bezgotówkowe nie są powszechne warto mieć ze sobą waluty światowe jak dolary i euro – raczej niższe nominały co ułatwi nam płatności i zmniejsza ryzyko okradzenia.

Zwiedzanie

Jeżeli macie na celu zobaczenie atrakcji, które są znane możecie być pewni że nie będziecie jedynymi turystami, którzy chcą to zrobić. Wiele miejsc, muzeów, ma swoje strony w internecie gdzie można zakupić bilety na dany termin. Uwierzcie może Wam to zaoszczędzić wielu godzin stania w samej kolejce po bilety z tysiącami innych turystów. Można także kupić pakiety turystyczne, w których są wejściówki do głównych atrakcji a czasami nawet możliwość zwiedzania poza kolejnością (priority pass).

Walizka

Co zabrać w podróż. Oczywiście zależy to do miejsca gdzie się udajecie – może wystarczy sam kostium kąpielowy i klapki. Aby Wam pomóc niedługo przygotujemy listę, z której będziecie mogli skorzystać. A może coś dodacie 🙂

No to …. W drogę

biletydroganieobecnośćPodróżprzygotowanie

Zaczynamy?

Life is unpredictable but death isn’t, don’t get caught off guard. Create your #DeathPlan today to guide your loved ones when the time comes.