Poradnik – dla młodych: Jak przygotować się na własną śmierć?

Reading Time: 5 min
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Ten wpis jest przeznaczony dla wszystkich młodych, którzy prawdopodobnie dopiero zaczynają życie, a idea śmierci może wydawać się obca, a nawet nadzwyczaj odległa. Przykro mi, ale muszę być tutaj złym gościem i przypomnieć wszystkim, że śmierć nie jest zarezerwowana tylko dla starszych i chorych. Śmierć dotyczy wszystkich i jest nieunikniona. Jest mnóstwo różnych przykrych historii kiedy to pozornie zdrowy dwudziestolatek niespodziewanie traci przytomność i umiera.

Podczas mojej ostatniej wizyty na cmentarzu, gdzie spoczywają moi dziadkowie i rodzice, mijałem rzędy pomników, w których pochowani są ludzie w moim wieku lub nawet młodsi. Widziałem nawet dzieci pochowane zaledwie kilka metrów od moich zmarłych dziadków. Śmierć to przerażająca rzecz, o której się myśli, wiem o tym. Osobiście przez lata unikałem tego tematu jak ognia, myśląc, że mam przed sobą życie, dlaczego miałbym teraz myśleć o śmierci?

Otrzeźwiająca rzeczywistość jest taka, że śmierć jakoś niespecjalnie pyta o wiek i stanu twojego zdrowia, pojawia się w najbardziej niewygodnych momentach. Nie proszę, abyś się rozwodził nad tym tematem i żeby wchodził w stan depresji, oj nie. Ale dlaczego nie odwołamy się do naszej logicznej i pragmatycznej strony, przygotujmy się na to, abyśmy mogli żyć dalej i żyć bez zmartwień? Usuńmy to teraz z drogi, abyśmy gdy nadejdzie czas (i nadejdzie), nie będziemy musieli martwić się o ludzi, których zostawiamy.

Według mnie uporządkowanie ważnych rzeczy jest formą opieki nad swoimi bliskimi, ważnymi osobami.


📄 Napisz testament

Brzmi dość prosto, a jednak ponad 97% Polaków go nie napisało, a problem polega na tym, że większość z nas nie uważa, że jesteśmy wystarczająco zamożni, by go potrzebować. Chodzi o to, że zanim zaczniemy pracować, każdy z nas będzie miał przynajmniej konto oszczędnościowe, może fundusz emerytalny i trochę rzeczy osobistych. Nawet jeśli masz na swoim koncie 10 000 złotych lub mniej, nadal są to pieniądze, na które ciężko pracowałeś i liczy się każdy grosz. Poza tym napisanie testamentu nie jest tak drogie ani trudne.

Testament możesz napisać odręcznie we własnym zakresie lub u notariusza.

Photo Credit: The Writing Cooperative

✅ Sporządź listę swoich rzeczy

Wypisz wszystkie posiadane rzeczy, w tym telefon komórkowy, laptop, tablet, aparat fotograficzny, konsolę do gier, biżuterię, itp. Określ, gdzie zwykle przechowujesz te rzeczy i jak uzyskać do nich dostęp (np. kod dostępu do telefonu) . Jeśli nie ma tego w testamencie, poinformuj rodzinę, komu chcesz przekazać te przedmioty.

Photo Credit: HiConsumption

💸 Uporządkuj swoje zobowiązania finansowe

Kolejną rzeczą, którą większość z nas „posiada”, która nieustannie wymyka się nam z głowy, są nasze zobowiązania finansowe. Czy spłacasz pożyczki lub kredyty hipoteczne na swój dom, pojazd, lub inne rzeczy? Czy masz niespłacone zadłużenie na karcie kredytowej? A może jesteś komuś winien pieniądze? Pamiętasz pożyczkę 1000 złotych, którą dostałeś od znajomego? Kiedy wszystko uporządkujesz Twoi bliscy nie zostaną pozostawieni w niewiedzy i będą wiedzieć w jaki sposób zająć się Twoimi zobowiązaniami.

Photo Credit: Boomer & Echo

💬 Zostaw instrukcje dotyczące podrózy, pogrzebu, finansów i osobiste ustalenia

  • Co jeszcze powinna wiedzieć Twoja rodzina?
  • Czy chcesz, aby Twój pogrzeb został zorganizowany w określony sposób?
  • Czy masz aktywną subskrypcję Netflix lub Spotify, którą należy anulować?
  • Czy jesteś członkiem lokalnej siłowni? Co Twoi bliscy powinni zrobić z Twoim e-mailem, a co z Twoimi mediami społecznościowymi?
  • Czy potrzebujesz kogoś, kto usunie Twoją historię wyszukiwania (😬)?
  • W jaki sposób zaopiekować się Twoim zwierzakiem podczas Twoich wakacji?

    Zapisz te wszystkie rzeczy i pomóż im zrozumieć, co należy zrobić, gdy nie ma Cię w pobliżu. A dlaczego nie zorganizować rodzinnego spotkania, aby omówić te rzeczy?
Photo Credit: Family Meeting

📋 Zaktualizuj informacje o ubezpieczeniach i polisach

Jeśli masz jakieś ubezpieczenie, zwłaszcza na życie, sprawdź swoją polisę i upewnij się, że wszystko jest z nimi w porządku. Pamiętaj, aby upewnić się, że uposażony Twojego ubezpieczenia jest wymieniony. Zdziwisz się, gdy odkryjesz, że część polis na życie sprzedawanych NIE ma określonego uposażonego, co oznacza, że gdy posiadacze polis umrą, firma ubezpieczeniowa nie będzie wiedziała komu wypłacić pieniądze. Czyli lata płacenia składek mogą zostać zmarnowane.

Photo Credit: iDownloadBlog

💌 Zostaw wiadomości

Najsłodszą (i prawdopodobnie najbardziej użyteczną) rzeczą, jaką możesz zrobić dla ludzi, których kochasz, jest pocieszenie ich własnymi słowami. Utrata ciebie któregoś dnia zostawi w ich życiu ogromną dziurę, a niektórzy z nich mogą mieć trudności z kontynuowaniem swojego życia bez ciebie. Pomóż im się zebrać lub wykorzystaj tę okazję, aby przypomnieć im, jak bardzo ich kochasz, wybaczyć przeszłe nieporozumienia i zachęcić ich do korzystania z życia.

Będzie im ciężko i możesz zrobić swoją część, aby trochę to ułatwić.

Photo Credit: Tech Engage

🐱 Zorganizuj opiekę nad zwierzakami

Masz zwierzaki? Jeśli tak, to pojawia się pytanie kto zaopiekuje się twoimi futrzanymi przyjaciółmi, gdy nie ma Cię już w pobliżu? Upewnij się, że jest osoba lub dwie (na wszelki wypadek), która będzie mogła je przyjąć, gdy nadejdzie czas, nie zapomnij dać im znać. Podpowiedz im, do którego weterynarza zwykle chodzisz i czy twoje zwierzęta mają jakieś alergie lub schorzenia wymagające ich uwagi. Jeśli Twoje zwierzaki mają mikrochip lub metrykę urodzenia, upewnij się, że ich nowy opiekun również będzie miał do nich dostęp.

Photo Credit: Earth

Pomnie to serwis, który pomaga przygotować siebie i swoich bliskich na nieoczekiwane zdarzenia w trakcie Twojej nieobecności. Niektóre rzeczy są nieuniknione, a my pomagamy sobie z nimi poradzić. Stwórz darmowe konto na Pomnie tutaj.

📝 Plan
Zostaw instrukcje dotyczące podrózy, pogrzebu, finansów i osobiste ustalenia.

📂 Sejf
Przechowuj ważne dokumenty, takie jak testament, ubezpieczenie, dokumentacja medyczna i inne.

💌 Wiadomości
Zostaw wiadomości swoim bliskim, które zostaną wysłane po Twojej nieobecności.

👥 Udostępnij
Zaproś zaufane osoby i udostępnij im informacje.

ChecklistaDorosłośćDziedzictwoŚmierćŻałoba

Ready to plan?

Life is unpredictable but death isn’t, don’t get caught off guard. Create your #DeathPlan today to guide your loved ones when the time comes.